LEN01B003240B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 20 A 240VAC Coil Chassis Mount
LEN01B003240B
DigiKey Part Number
3473-LEN01B003240B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LEN01B003240B
Description
CONTACTOR,LTG,EH,N1,20A,3NO,240V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Voltage
600VAC - Max
Manufacturer
Siemens
Features
Auxiliary Contacts
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Mounting Type
Chassis Mount
Must Operate Voltage
204 VAC
Coil Voltage
240VAC
Contact Material
Copper
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Coil Power
31.7VA
Contact Rating (Current)
20 A