LCE02C005120A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 5PST-NO (5 Form A) 30 A 115 ~ 120VAC Coil Chassis Mount
LCE02C005120A
DigiKey Part Number
3473-LCE02C005120A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCE02C005120A
Description
CONTACTOR,LTG,EH,N12,30A,0NC,5NO
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Rating (Current)
30 A
Manufacturer
Switching Voltage
600VAC - Max
Packaging
Box
Features
Auxiliary Contacts
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Coil Voltage
115 ~ 120VAC