LCE01C009347A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 9PST-NO (9 Form A) 30 A 347VAC Coil Chassis Mount
LCE01C009347A
DigiKey Part Number
3473-LCE01C009347A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCE01C009347A
Description
CONTACTOR,LTG,EH,N1,30A,0NC,9NO,
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Rating (Current)
30 A
Manufacturer
Siemens
Switching Voltage
600VAC - Max
Packaging
Box
Features
Auxiliary Contacts
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Coil Voltage
347VAC
Must Operate Voltage
295 VAC