LCE00C402208A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 6PST-2NO/4NC (2 Form A, 4 Form B) 30 A 200 ~ 208VAC Coil Chassis Mount
LCE00C402208A
DigiKey Part Number
3473-LCE00C402208A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCE00C402208A
Description
CONTACTOR,LTG,EH,OPEN,30A,4NC,2N
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Rating (Current)
30 A
Manufacturer
Siemens
Switching Voltage
600VAC - Max
Packaging
Box
Features
Auxiliary Contacts
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Coil Voltage
200 ~ 208VAC