LCE00C302277A is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Contactor 5PST-2NO/3NC (2 Form A, 3 Form B) 30 A 277VAC Coil Chassis Mount
LCE00C302277A
DigiKey Part Number
3473-LCE00C302277A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCE00C302277A
Description
CONTACTOR,LTG,EH,OPEN,30A,3NC,2N
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Coil Voltage
277VAC
Must Operate Voltage
235.5 VAC