CLM1C08277
DigiKey Part Number
3473-CLM1C08277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLM1C08277
Description
CONTACTOR LTG M-HELD,30A,8NO,N1,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 8PST-NO (8 Form A) 30 A 277VAC Coil Chassis Mount
Category
Contact Rating (Current)
30 A
Manufacturer
Siemens
Switching Voltage
600VAC - Max
Packaging
Box
Features
Auxiliary Contacts
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Must Operate Voltage
235.5 VAC
Coil Voltage
277VAC