CLM0E02120
DigiKey Part Number
3473-CLM0E02120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLM0E02120
Description
CONTACTOR LTG M-HELD,100A,2NO,OP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor DPST-NO (2 Form A) 100 A 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Contact Rating (Current)
100 A
Manufacturer
Siemens
Switching Voltage
600VAC - Max
Packaging
Box
Features
Auxiliary Contacts
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Must Operate Voltage
102 VAC
Coil Voltage
120VAC