3RT20252BP40
DigiKey Part Number
3473-3RT20252BP40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT20252BP40
Description
CONT..AC3:7.5KW 1NO+1NC DC 230V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 230VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Siemens
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Spring Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
184 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operate Time
170 ms
Coil Voltage
230VDC
Release Time
17.5 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Coil Power
5.9W
Contact Rating (Current)
40 A