SX3M2.048A10F20TNN
DigiKey Part Number
5852-SX3M2.048A10F20TNNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SX3M2.048A10F20TNN
Description
XTAL OSC XO 2.0480MHz CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
2.048 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 5V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Output
CMOS
Mfr
Voltage - Supply
5V
Series
Frequency Stability
±30ppm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
10mA
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)