DBT72405PU
DigiKey Part Number
725-DBT72405PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBT72405PU
Description
RELAY REED SPST-NC 5KV 24V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NC (1 Form B) 24VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DBT72405PU Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Sensata Technologies, Inc.
Termination Style
Solder Turret
Series
Must Operate Voltage
20 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
2 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
3 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Form
SPST-NC (1 Form B)
Contact Material
Tungsten (W)
Contact Rating (Current)
2 A
Coil Resistance
925 Ohms
Switching Voltage
3500VAC, 3500VDC - Max
Base Product Number
Coil Current
25.9 mA