12HV1B100
DigiKey Part Number
725-1812-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12HV1B100
Description
HV REED RELAY SPST NC 10KV 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NC (1 Form B) 12VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
12HV1B100 Models
Category
Switching Voltage
5000VDC - Max
Manufacturer
Sensata Technologies, Inc.
Coil Current
120 mA
Series
Coil Type
Non Latching
Packaging
Bulk
Termination Style
Solder Turret
Part Status
Active
Must Operate Voltage
11 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
1 VDC
Coil Voltage
12VDC
Coil Resistance
100 Ohms
Contact Form
SPST-NC (1 Form B)
Base Product Number
Contact Rating (Current)
3 A