F1892CCD600
DigiKey Part Number
CC1918-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1892CCD600
Description
DIODE MODULE GP 600V 90A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 600 V 90A (DC) Chassis Mount Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1892CCD600 Models
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
90A (DC)
Manufacturer
Sensata-Crydom
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 270 A
Packaging
Bulk
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 125°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V