DR4560D45RP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Crouzet
In Stock: 7
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) SSR with Integrated Heat Sink
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
DR4560D45RP
DigiKey Part Number
DR4560D45RP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR4560D45RP
Description
SSR RELAY SPST-NO 45A 48-600V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DR4560D45RP Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 600 V
Series
Load Current
45 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C