DP4R60E60
DigiKey Part Number
CC1835-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DP4R60E60
Description
RELAY SSR CONTACTOR 60A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) 60 A 1 ~ 48V Chassis Mount Screw Terminal
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DP4R60E60 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
DC
Manufacturer
Sensata-Crydom
Load Current
60 A
Series
Voltage - Input
18 ~ 32VDC
Packaging
Bulk
Voltage - Load
1 ~ 48V