CL240A10 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Crouzet
In Stock: 3
Datasheet
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
CL240A10
DigiKey Part Number
CC1756-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL240A10
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL240A10 Models
Category
Voltage - Input
90 ~ 250VAC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
10 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C