SMBJ130A
DigiKey Part Number
600-SMBJ130ATR-ND - Tape & Reel (TR)
600-SMBJ130ACT-ND - Cut Tape (CT)
600-SMBJ130ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ130A
Description
1-LINE 130V 2.9A TVS DO-214AA(SM
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
209V Clamp 2.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.9A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Voltage - Breakdown (Min)
144V