LE1D25U7
DigiKey Part Number
4008-LE1D25U7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LE1D25U7
Description
ENCLOS 1S 25A 240V 50/60
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 240VAC Supply 25A 690V Load
Category
Control / Drive Type
Motor Starter
Manufacturer
Schneider Electric
Number of Motors
1
Series
Voltage - Load
690V
Packaging
Box
Current - Output
25A
Part Status
Active
Wattage - Load
15000 W
Type
Module
Voltage - Supply
240VAC