LC1F2100LD
DigiKey Part Number
4008-LC1F2100LD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1F2100LD
Description
CONTACTOR 3P 2100A AC1 200VDC CO
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 2100 A 200VDC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1F2100LD Models
Category
Contact Rating (Current)
2100 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Series
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-5°C ~ 40°C
Part Status
Obsolete
Must Operate Voltage
170 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
40 VDC
Coil Voltage
200VDC