LC1F1400
DigiKey Part Number
4008-LC1F1400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1F1400
Description
1400A CONTACTOR 3P NO COIL
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 1.4 kA 100 ~ 500VAC, 110 ~ 440VDC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1F1400 Models
Category
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current)
1.4 kA
Series
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
60 ms
Coil Voltage
100 ~ 500VAC, 110 ~ 440VDC