ILE2K661PC1A6
DigiKey Part Number
4008-ILE2K661PC1A6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ILE2K661PC1A6
Description
BRUSHLESS DC MOTOR, LEXIUM ILA I
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Standard 75 RPM 47W 24 ~ 48VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ILE2K661PC1A6 Models
Category
RPM
75 RPM
Manufacturer
Schneider Electric
Torque - Rated (oz-in / mNm)
849.8 / 6000
Series
Power - Rated
47W
Packaging
Box
Size / Dimension
Square - 2.600" x 2.600" (66.04mm x 66.04mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
1.400" (35.56mm)
Type
AC Motor
Termination Style
Connector
Function
Standard
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Voltage - Rated
24 ~ 48VDC