HGL26015
DigiKey Part Number
4008-HGL26015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HGL26015
Description
MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal Magnetic 15A 690 V AC 500 V DC Toggle Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HGL26015 Models
Category
Current Rating (Amps)
15A
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage Rating - AC
690 V
Series
Voltage Rating - DC
500 V