HDL36150C
DigiKey Part Number
4008-HDL36150C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDL36150C
Description
MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal Magnetic 150A 690 V AC 250 V DC Toggle Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HDL36150C Models
Category
Current Rating (Amps)
150A
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage Rating - AC
690 V
Series
Voltage Rating - DC
250 V