CTF03008
DigiKey Part Number
5746-CTF03008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTF03008
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.50MM
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
11 A
Manufacturer
Sauro Electronic Connectors
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
14-30 AWG
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - mm²
0.05-1.5mm²
Part Status
Active
Color
Green
Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Number of Positions
3
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
3
Features
Side Stacking
Number of Levels
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.138" (3.50mm)
Screw Size
M2
Plug Wire Entry
180°
Torque - Screw
0.2-0.25 Nm (1.7-2.2 Lb-In)
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Wire Strip Length
5-6mm
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Contact Material
Copper Alloy
Current - IEC
11A
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Voltage - IEC
150 V
Insulation Height
0.437" (11.10mm)