Image for ZW-20-14-T-D-300-430 is not available
ZW-20-14-T-D-300-430
DigiKey Part Number
612-ZW-20-14-T-D-300-430-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-20-14-T-D-300-430
Description
CONN BRD STACK .100" 40POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-20-14-T-D-300-430 Models
Category
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.700" (17.780mm)
Series
Length - Stack Height
0.300" (7.620mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.430" (10.922mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
40
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)