Image for ZW-14-12-S-S-500-430 is not available
ZW-14-12-S-S-500-430
DigiKey Part Number
612-ZW-14-12-S-S-500-430-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-14-12-S-S-500-430
Description
CONN BRD STACK .100" 14POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-14-12-S-S-500-430 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.500" (12.700mm)
Series
Length - Tail
0.430" (10.922mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
14
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)