Image for ZW-12-15-F-D-255-135 is not available
ZW-12-15-F-D-255-135
DigiKey Part Number
612-ZW-12-15-F-D-255-135-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-12-15-F-D-255-135
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER,
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.240" (6.096mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.255" (6.477mm)
Series
Length - Tail
0.135" (3.429mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
24
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)