Image for ZW-08-15-F-S-280-095 is not available
ZW-08-15-F-S-280-095
DigiKey Part Number
612-ZW-08-15-F-S-280-095-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-08-15-F-S-280-095
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.255" (6.477mm)
Length - Stack Height
0.280" (7.100mm)
Series
Length - Tail
0.095" (2.413mm)
Number of Positions
8
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)