Image for ZW-02-08-F-S-354-100 is not available
ZW-02-08-F-S-354-100
DigiKey Part Number
612-ZW-02-08-F-S-354-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-02-08-F-S-354-100
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER,
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.076" (1.930mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.354" (8.992mm)
Series
Length - Tail
0.100" (2.540mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
2
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)