Image for ZSTMM-105-63-F-D-250 is not available
ZSTMM-105-63-F-D-250
DigiKey Part Number
612-ZSTMM-105-63-F-D-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSTMM-105-63-F-D-250
Description
2.00 MM SHROUDED VARIABLE STACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.555" (14.10mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.250" (6.35mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Features
Polarizing Key
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C