Image for ZST-125-01-T-D-540 is not available
ZST-125-01-T-D-540
DigiKey Part Number
612-ZST-125-01-T-D-540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZST-125-01-T-D-540
Description
CONN HDR .100" 50POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZST-125-01-T-D-540 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.540" (13.72mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact