Image for ZST-116-02-L-S-550 is not available
ZST-116-02-L-S-550
DigiKey Part Number
612-ZST-116-02-L-S-550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZST-116-02-L-S-550
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZST-116-02-L-S-550 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.550" (13.97mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact