Image for ZST-116-01-G-D-515 is not available
ZST-116-01-G-D-515
DigiKey Part Number
612-ZST-116-01-G-D-515-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZST-116-01-G-D-515
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 32 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZST-116-01-G-D-515 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.515" (13.08mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact