Image for ZST-110-08-L-D-1240 is not available
ZST-110-08-L-D-1240
DigiKey Part Number
612-ZST-110-08-L-D-1240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZST-110-08-L-D-1240
Description
CONN HDR .100" 20POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZST-110-08-L-D-1240 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
1.330" (33.78mm)
Insulation Height
1.240" (31.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact