Image for ZST-110-03-T-D-715 is not available
ZST-110-03-T-D-715
DigiKey Part Number
612-ZST-110-03-T-D-715-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZST-110-03-T-D-715
Description
CONN HDR .100" 20POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZST-110-03-T-D-715 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.715" (18.16mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact