Image for ZST-108-01-G-D-480 is not available
ZST-108-01-G-D-480
DigiKey Part Number
612-ZST-108-01-G-D-480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZST-108-01-G-D-480
Description
CONN HDR .100" 16POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZST-108-01-G-D-480 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.480" (12.19mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact