Image for ZST-106-06-S-D-770 is not available
ZST-106-06-S-D-770
DigiKey Part Number
612-ZST-106-06-S-D-770-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZST-106-06-S-D-770
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZST-106-06-S-D-770 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.360" (9.14mm)
Overall Contact Length
1.130" (28.70mm)
Insulation Height
0.770" (19.56mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact