Image for ZST-106-04-G-D-615 is not available
ZST-106-04-G-D-615
DigiKey Part Number
612-ZST-106-04-G-D-615-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZST-106-04-G-D-615
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZST-106-04-G-D-615 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.315" (8.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.615" (15.62mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact