Image for ZST-106-01-G-D-450 is not available
ZST-106-01-G-D-450
DigiKey Part Number
612-ZST-106-01-G-D-450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZST-106-01-G-D-450
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZST-106-01-G-D-450 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.450" (11.43mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact