Image for ZST-105-05-T-S-920 is not available
ZST-105-05-T-S-920
DigiKey Part Number
612-ZST-105-05-T-S-920-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZST-105-05-T-S-920
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.920" (23.37mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact