Image for ZST-105-05-L-D-940 is not available
ZST-105-05-L-D-940
DigiKey Part Number
612-ZST-105-05-L-D-940-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZST-105-05-L-D-940
Description
CONN HDR .100" 10POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.940" (23.88mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact