Image for ZST-104-01-L-D-515 is not available
ZST-104-01-L-D-515
DigiKey Part Number
612-ZST-104-01-L-D-515-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZST-104-01-L-D-515
Description
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.515" (13.08mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Number of Positions Loaded
All
Features
Keying Slot
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Mounting Type
Insulation Color
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact