ZSS-132-08-T-D-1240
DigiKey Part Number
612-ZSS-132-08-T-D-1240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-132-08-T-D-1240
Description
CONN HDR .100" 64POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 64 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-132-08-T-D-1240 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
1.330" (33.78mm)
Insulation Height
1.240" (31.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A