ZSS-132-07-S-D-1082
DigiKey Part Number
612-ZSS-132-07-S-D-1082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-132-07-S-D-1082
Description
CONN HDR .100" 64POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 64 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-132-07-S-D-1082 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.148" (3.76mm)
Series
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
1.082" (27.48mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A