ZSS-132-06-G-D-940
DigiKey Part Number
612-ZSS-132-06-G-D-940-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-132-06-G-D-940
Description
CONN HDR .100" 64POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 64 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-132-06-G-D-940 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Series
Overall Contact Length
1.130" (28.70mm)
Insulation Height
0.940" (23.88mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A