ZSS-130-04-S-D-770
DigiKey Part Number
612-ZSS-130-04-S-D-770-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-130-04-S-D-770
Description
CONN HDR .100" 60POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 60 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZSS-130-04-S-D-770 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.160" (4.06mm)
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.770" (19.56mm)
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A