ZSS-125-07-S-D-1015
DigiKey Part Number
612-ZSS-125-07-S-D-1015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-125-07-S-D-1015
Description
CONN HDR .100" 50POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-125-07-S-D-1015 Models
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.215" (5.46mm)
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
1.015" (25.78mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A