ZSS-125-06-S-D-1008
DigiKey Part Number
612-ZSS-125-06-S-D-1008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-125-06-S-D-1008
Description
CONN HDR .100" 50POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-125-06-S-D-1008 Models
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Overall Contact Length
1.130" (28.70mm)
Insulation Height
1.008" (25.60mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A