ZSS-125-05-T-D-940
DigiKey Part Number
612-ZSS-125-05-T-D-940-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-125-05-T-D-940
Description
CONN HDR .100" 50POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-125-05-T-D-940 Models
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.940" (23.88mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A