ZSS-125-01-L-D-500
DigiKey Part Number
612-ZSS-125-01-L-D-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-125-01-L-D-500
Description
CONN HDR .100" 50POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-125-01-L-D-500 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.500" (12.70mm)
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A