ZSS-125-01-G-D-520
DigiKey Part Number
612-ZSS-125-01-G-D-520-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZSS-125-01-G-D-520
Description
CONN HDR .100" 50POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
ZSS-125-01-G-D-520 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.520" (13.21mm)
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A